15 Ocak 2010

Madonna Statement Following Earthquake In Haiti


Geçtiğimiz günlerde korkunç bir depremle sarsılan haiti halkına tüm dünyadan yağan destek karşısında elbette madonna kayıtsız kalamayacaktı. Bugün resmi sitede çıkan habere göre madonna;

Dualarının haiti halkı ile olduğunu, böylesi korkunç bir acının tarif edilemez olduğunu ve üzüntüsünü derinden yaşadığını belirtmiş. Böylesi büyük bir trajedi için hemen harekete geçilmesini ve acil yardım yapılmasını istemiş.

Bu yardım kapsamında haiti halkına 250.000 $ maddi yardımı(http://www.phi.org/) aracılığıyla ulaştırdıklarını belirtmişler. Ayrıca herkesi, başta arkadaşları ve fanları olmak üzere bu yardıma katkıda bulunmaya çağırmış, ve eklemiş "şimdi harekete geçme zamanı"

Desteğiniz için şimdiden teşekkür ederim.
Madonna

ENGLISH VERSION

“My prayers are with the people of Haiti. I can’t imagine the terrible pain and suffering they are experiencing. Sadly the depths of the tragedy are just becoming known and the need for our support grows more urgent with every passing moment.

I have given a donation of $250,000 to assist Haiti’s earthquake victims through Partner’s in Health (http://www.pih.org/) one of Haiti’s leading health care providers. I urge all of my friends and fans around the world to join me collectively to match my contribution or give in any way you can. We must act now.

Thank you for your support”
Madonna

Source: Madonna.com

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder